Šķidrais trauku mazgājamais līdzeklis nomazgā traukus, ļaujot mums tos izmantot atkārtoti. Taču kā strādā šķidrais trauku mazgājamais līdzeklis? Šī produkta pamatā esošā zinātne jūs pārsteigs.
Pastāv divu veidu molekulas. Dažas ir hidrofīliskas – tām patīk ūdens, savukārt citas ir hidrofobiskas – ūdens tās atgrūž. Eļļa sastāv no hidrofobiskām molekulām.
Kad šo divu veidu molekulas tiek apvienotas, tās veido mazgāšanas līdzekļa molekulu. Šķidrā trauku mazgājamā līdzekļa molekulai ir viens hidrofīls gals un viens hidrofobs gals. Pirmā ir polāra struktūra, kas savienojas ar ūdeni, kad mazgājat traukus. Otra ir nepolāra struktūra, kas savienojas ar taukiem un eļļu.
Ievietojot taukainu pannu izlietnē, kas piepildīta ar ziepjūdeni, uz pannas esošā eļļa vai tauki uzreiz neizšķīst ūdenī. Iemesls ir tāds, ka eļļas molekulas nav polāras, savukārt ūdens molekulas ir polāras. Tad kā strādā šķidrais trauku mazgājamais līdzeklis? Tas strādā, izmantojot savu polāro un nepolāro struktūru, kas veido saikni vai kalpo kā emulgators.
Lai gan eļļa parasti nesajaucas ar ūdeni, ziepju molekulas pārkārtojas, nonākot saskarē ar eļļu. Ja šajā brīdī skatītos uz mazgājamā līdzekļa molekulu, jūs redzētu, ka molekulas hidrofīliskā polārā puse (kurai patīk ūdens) ir vērsta pret ūdeni. Savukārt eļļu mīlošā hidrofobiskā puse ir vērsta pret eļļu. Šī daļa sasaistās ar taukiem, ieslogot tos molekulā un atraujot no trauka virsmas, un ziepjaino ūdeni var vienkārši aizskalot.
Šķidrā trauku mazgājamā līdzekļa molekulas paceļ un noņem netīrumus, mikrobus un taukus no traukiem, lai tos varētu noskalot notekcaurulē. Pēc škidrā trauku mazgājamā līdzekļa noskalošanas ar ūdeni, trauki kļūst tīri un varat tos atkal lietot.
Papildus labāka rezultāta sasniegšanai ir nepieciešams ūdens (kas pats var izšķīdināt daudzas ēdienu daļiņas) un impulsi vai berze.
Vai kādreiz esat prātojis, kā strādā trauku mazgājamais līdzeklis? Pateicoties unikālajām ziepju molekulu daļām, jūsu trauki būs tīri un bez taukiem pēc katras reizes, kad mazgāsiet traukus ar rokām.