Skip to Content

Kas ir fosfāti, un kādēļ fosfātus nesaturošs trauku mazgāšanas līdzeklis ir labāks apkārtējai videi?

Trauku mazgājamo līdzekļu reklāmās vai uz to iepakojuma bieži vien tiek norādīts, ka trauku mazgājamais līdzeklis “nesatur fosfātus”. Vairums no mums apzinās, ka tas ir labi, bet, vai kādreiz esat domājis par to, kas ir fosfāti? Turpiniet lasīt, lai to uzzinātu.

Kas ir fosfāti?

Fosfāti ir dabā sastopama fosfāta elementa forma, kas pieejama gan mūsu vidē, gan visapkārt mums. Taču neorganiskā ķimikālija fosfāts nav vienlīdzīga ar fosfora elementu. Precīzāk sakot, fosfāts ir fosforskābes sāls. Neorganiskie fosfāta akmeņi tiek rakti, lai iegūtu fosforu, ko vēlāk varētu izmantot augu mēslošanai lauksaimniecībā. Tas veicina augu augšanu, šūnu šķelšanos un fotosintēzi. Fosfāti rodas, fosforam apvienojoties ar citiem elementiem, un tie iedarbojas citādi. Patēriņa produktos, piemēram, zobu pastās, krāsā, veļas mazgājamajos līdzekļos un trauku mazgājamajos līdzekļos, tiek izmantoti dažādi fosfāti.

Kāpēc fosfāti tiek izmantoti trauku mazgājamajos līdzekļos?

Vēl pavisam nesen mazgājamajos līdzekļos tika izmantoti aptuveni 5 % no pasaulē iegūtā fosfāta. Trauku mazgājamajos līdzekļos fosfāti saistīja kalciju un magniju un izšķīdināja citas daļiņas, mazgāšanas laikā palīdzot tās likvidēt no netīrajiem traukiem. Tāpat tie mīkstināja ūdeni, novēršot kaļķakmens veidošanos trauku mazgājamajā mašīnā.

Vai fosfāti ir toksiski vai kaitīgi?

Tā kā fosfāti ir sastopami pilnīgi visur, tostarp mūsu ēdienā un ķermenī, tie nav toksiski un arī nekaitē cilvēkiem. Patiesībā, ja ārsts konstatē fosfātu trūkumu organismā, jums tiks izrakstītas pārtikas piedevas fosfātu līmeņa regulēšanai. Tas pats attiecas uz vidi: fosfāti ir barības vielas, kas veicina augu augšanu, un tiem nav kaitīgas ietekmes uz augiem vai dzīvniekiem. Ja fosfāti nav ne toksiski, ne kaitīgi cilvēkiem un apkārtējai videi, kādēļ daudzās valstīs ir aizliegts tos izmantot trauku mazgājamajos līdzekļos?

Kāpēc fosfāti tika aizliegti?

Fosfāti ir aizliegti ASV un ES, kā arī daudzās citās valstīs. Kaut arī tie nav ne toksiski, ne kaitīgi cilvēkiem, to klātbūtne ūdensceļos var izjaukt ūdens organismu līdzsvaru. Savukārt kā mēslošanas līdzeklis fosfāti izraisa strauju aļģu augšanu. Aļģu ziedi negatīvi ietekmē citus ūdenī dzīvojošos organismus. Lielākā daļa notekūdeņu attīrīšanas iekārtu nespēj pilnībā likvidēt fosfātus no sadzīves notekūdeņiem, līdz ar to daļa no tā neizbēgami nonāk dabiskajos ūdensceļos. Valstis, kas aizliedza fosfātus, vēlējās ierobežot aļģu ziedēšanu un novērst, ka šīs papildu barības vielas piesārņo upes un ezerus.

Kā darbojas fosfātus nesaturošs trauku mazgājamais līdzeklis?

Somat trauku mazgājamie līdzekļi nesatur fosfātus atbilstoši ES noteikumu prasībām. Visiem izstrādājumiem tika mainīta formula, lai tie nodrošinātu līdzšinējās tīrīšanas īpašības, neiekļaujot sastāvā fosfātus. Klienti, kas dzīvo reģionos, kur ūdens ir mīksts, visticamāk, neredzēs nekādas izmaiņas, savukārt tiem, kam ir ciets ūdens, var būt nepieciešams lietot vairāk sāls. Pirmajā trauku mazgājamajām mašīnām paredzēto tablešu salīdzinājumā pēc tam, kad ES fosfātu izmantošana tika aizliegta, Vācijas lielākais patēriņa produktu testēšanas institūts “Stiftung Warentest” secināja, ka Somat Gold ir testa uzvarētājs un iedarbojas daudz labāk nekā citi produkti, pat nesaturot fosfātus.

You need to accept cookies to play this video

Vairāk šajā kategorijā

  • Kādā temperatūrā trauku mazgājamajai mašīnai ir visaugstākais patēriņš?
  • Vai trauku mazgājamā mašīna ir pats ilgtspējīgākais līdzeklis trauku mazgāšanai?

#ENJOYTOGETHER

  • Atrodiet nevainojamu recepti un ieprieciniet savus mīļos nākamajā kopāsanākšanā.

  • Daudzi no nozīmīgākajiem dzīves brīžiem ir saistīti ar kopīgu maltītes gatavošanu vai baudīšanu, tas ir veids, kā esam kopā. Interesantus faktus un idejas lasiet mūsu iedvesmojošajos rakstos.

  • Kurš teica, ka trauku mazgāšanai jābūt garlaicīgai? Mūsu triki un rotaļas garantēs jautrību! (Un mūsu spēcīgie produkti trauku mazgāšanu padarīs īpaši vieglu!)