Baktērijas, mikrobi un mikroorganismi no pārtikas un atkritumiem piesārņo jūsu ledusskapi, virtuves darba virsmas, ierīces, gatavošanas piederumus, izlietņu noteces un citas vietas. Ievērojot šos ieteikumus un izmantojot Pur šķidro trauku mazgājamo līdzekli, jūs varat padarīt savus galda piederumus, instrumentus un virsmas tīrākus.
Parasti mikrobi izplatās kontakta veidā, taču tie var arī izplatīties pa gaisu atkarībā no mikroba veida. Lai novērstu mikrobu izplatīšanos virtuvē, varat veikt šādas vienkāršas darbības.
- Vienmēr pirms ēdiena gatavošanas nomazgājiet rokas.
- Izmantojiet atšķirīgus virtuves dēlīšus gaļas produktu un dārzeņu griešanai.
- Pēc pieskaršanās atkritumu tvertnei nekavējoties nomazgājiet rokas.
- Nomazgājiet rokas starp dažādu produktu apstrādes, piemēram, jēlas gaļas pagatavošanas un salātu maisīšanas.
- Rūpīgi mazgājiet nažus un dakšas. To rievās un uz tievajām daļām var uzkrāties mikrobi un baktērijas.
Jūsu virtuves izlietnē esošie mikrobi var izplatīties un piesārņot mazgāšanas piederumus. Jūsu trauku lupata, sūklis, trauku mazgājamā birste, gumijas cimdi un arī virtuves dvieļi var kļūt piesārņoti ar mikrobiem. Lai uzturētu šos piederumus brīvus no baktērijām un mikrobiem, veiciet tālāk norādītās darbības.
- Lai pareizi izmazgātu sūkļus starp trauku mazgāšanas reizēm, varat tos uz 5 minūtēm iemērkt balinātāja šķīdumā vai uz 20 minūtēm etiķa šķīdumā. Pēc tam tos kārtīgi izskalojiet un novietojiet pie izlietnes, ļaujot tiem nožūt.
- Regulāri izmazgājiet savu trauku mazgājamo birsti, lai atbrīvotu to no baktērijām. Lai iegūtu vislabākos rezultātus, izvēlieties birsti ar neilona sariem. Tajos nesakrājas baktērijas.
- Gumijas cimdu nomaiņa ir ļoti lēta, taču ir būtiski tos uzturēt no mikrobiem brīvā un lietošanai gatavā stāvoklī. Paredziet vienu cimdu pāri tikai lietošanai virtuvē (nesajauciet tos ar cimdiem, ko valkājat tualetes poda tīrīšanas laikā).
- Pēc katras lietošanas reizes rūpīgi noskalojiet cimdus. Atcerieties, ka šķidrais trauku mazgājamais līdzeklis kopā ar karstu ūdeni palīdz likvidēt baktērijas. Pirms nolikšanas rūpīgi nožāvējiet cimdus, jebkāds atlikušais mitrums var veicināt baktēriju attīstību.
- Regulāri izmazgājiet un dezinficējiet virtuves dvieļus un trauku lupatas arī tad, ja tās neizskatās netīras. Mazgājiet visaugstākajā iespējamajā temperatūrā, lai tos dezinficētu
Pur šķidro mazgāšanas līdzekli var izmantot arī virtuves mazgāšanai (saite uz sadaļu Tīra virtuve ar šķidro mazgāšanas līdzekli). Jūs varat rūpīgi notīrīt gatavošanas virsmas virtuvē, piemēram, virtuves darba virsmas, virtuves dēlīšus, plīts virsmas un virtuves letes, ar šķidro trauku mazgājamo līdzekli un karstu ūdeni. Šīs virsmas jātīra regulāri. Lai nogalinātu baktērijas un samazinātu savstarpējas inficēšanās risku, virsmas var arī dezinficēt ar pārtikai nekaitīgiem dezinfekcijas līdzekļiem vai balinātāju pēc mazgāšanas. Virtuves dēlīši, jo īpaši no koka izgatavotie, ir regulāri jāmaina, jo tajos var sakrāties mikrobi.
Ja mazgājat virtuvi ar šķidro trauku mazgājamo līdzekli, atcerieties, ka arī tīrīšanas līdzekļi pēc katras lietošanas reizes ir jānomazgā un jānožāvē. Tas attiecas arī uz grīdas mazgāšanas slotām un spaiņiem. Atcerieties, ka jāizmazgā arī grīda, jo uz tās uzkrājas mikrobi.